Fundacja Kamila Maćkowiaka powstała w 2010 roku. Celem statutowym Fundacji jest realizowanie i wspieranie wydarzeń kulturalnych, propagowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, realizacja własnych projektów teatralnych, a także promocja teatru oraz aktywizacja młodych twórców.
DZIAŁALNOŚĆ W LATACH 2013-2014
W lutym 2013 roku Fundacja Kamila Maćkowiaka wygrała w konkursie ofert na lokal przy ulicy Sienkiewicza 55 w ramach programu „Lokale dla kreatywnych”, organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.
Otrzymany lokal został przekazany Fundacji do generalnego remontu. Własnymi środkami i siłami ekipy Fundacji udało się stworzyć w pełni przystosowaną do działań statutowych siedzibę Fundacji. Z pomieszczeń oddanych nam do zagospodarowania powstało funkcjonalne biuro, sala prób, garderoba oraz studio fotograficzne.
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA SEZON 2013/2014
W sezonie artystycznym 2013/2014 Fundacja Kamila Maćkowiaka zrealizowała 2 projekty teatralne oraz jeden filmowy.
• Pierwszym z projektów teatralnych była DIVA SHOW czyli monorewia osobowości borderline” – autorski monodram Kamila Maćkowiaka (scenariusz, reżyseria, choreografia). Premiera spektaklu odbyła się 26 i 27 października. Od tego czasu monodram „DIVA SHOW” został zagrany 27 razy. Większość spektakli zagrana została przy nadkompletach, a bilety były wyprzedawane z dużym wyprzedzeniem.
Spektakl otrzymał nagrodę PLASTER KULTURY w kategorii spektakl teatralny roku oraz prestiżową nagrodę ZASP im. Leona Schillera dla twórcy sezonu za „oryginalność ujęcia w dziedzinie sztuki scenicznej, ze szczególnym uwzględnieniem choreografii, reżyserii i wykonania aktorskiego projektu DIVA SHOW
• W tym samym sezonie Fundacja zrealizowała, na potrzeby Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, premierę spektaklu NIŻYŃSKI (scenariusz Kamil Maćkowiak i Waldemar Zawodziński, reżyseria Waldemar Zawodziński).
Do prezentacji tego wielokrotnie nagradzanego na całym świecie monodramu w Warszawie przygotowano zupełnie nowe projekcje multimedialne i pokazano zmienioną wersję spektaklu. Warszawska premiera ‘Niżyńskiego’ miała miejsce 12 -13 marca 2014 roku, a uświetnili ją swą obecnością między innymi: marszałek Sejmu Wanda Nowicka, Marek Koterski, Ignacy Gogolewski, Olgierd Łukaszewicz.
W sezonie 2013/2014 spektakl został zaprezentowany na deskach Teatru Polskiego w Warszawie 16 razy.
• W czerwcu 2014 roku Fundacja zaprezentowała pełnometrażowy dokument ukazujący kulisy pracy nad spektaklem „DIVA SHOW”, zatytułowany PROJEKT DIVA (reżyseria: Arkadiusz Stasiak i Wojciech Burczak / Yoicik Group). Premierowy pokaz filmu odbył się 17 czerwca w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA SEZON 2014/2015
• 29 i 30 listopada 2014 r. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi odbyły się premierowe spektakle kolejnego monodramu AMOK, na podstawie prozy Jamesa Freya „Milion małych kawałków” (scenariusz i reżyseria Kamil Maćkowiak). Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Łodzi. W styczniu 2015 r. ”AMOK” otrzymał nominację do nagrody Plastry Kultury 2014 w kategorii Spektakl Teatralny Roku, a w lutym stał się laureatem II nagrody w tym plebiscycie.
• Koniec roku 2014 to dla Fundacji czas przygotowań i realizacji kolejnej premiery – tym razem dwuosobowej sztuki ŁAWECZKA NA PIOTRKOWSKIEJ. Premiera tego, niezwykle ciepło przyjętego przez publiczność, spektaklu odbyła się 31 grudnia 2014 roku. W rolach głównych występują Ewa Audykowska-Wiśniewska i Kamil Maćkowiak. To osadzona w realiach Łodzi opowieść o dwojgu czterdziestolatków, którzy przez przypadek spotykają się na Piotrkowskiej. Właśnie tutaj, na jednej z ławeczek, toczy się akcja tego przedstawienia, a jego tłem jest projekcja multimedialna sprawiająca, że widz może poczuć się przypadkowym świadkiem tego niezwykłego spotkania. Spektakl „Ławeczka na Piotrkowskiej” został w całości sfinansowany ze środków statutowych Fundacji Kamila Maćkowiaka.
• Od stycznia 2015 r. wrócił do repertuaru Teatru Fundacji spektakl DIVA SHOW. Stało się tak na liczne prośby widzów. Jest ciągle grany przy nadkompletach na widowni.
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA SEZON 2015/2016
• Od września 2015 roku do repertuaru Fundacji powróciły trzy grane dotąd z sukcesem spektakle – DIVA SHOW, ŁAWECZKA NA PIOTRKOWSKIEJ oraz AMOK, a w październiku, po kilkumiesięcznej przerwie, na deskach warszawskiego Teatru Polskiego pokazany zostanie po raz kolejny NIŻYŃSKI.
• Kolejny sezon Fundacja Kamila Maćkowiaka rozpoczęła od udziału w dwóch festiwalach: w październiku 2015 roku spektakl „DIVA Show” został zaprezentowany jako pokaz mistrzowski na prestiżowych Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora – WROSTJA, a miesiąc później podczas 30. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Toruniu.
Kamil Maćkowiak za spektakl „DIVA Show” otrzymał Grand Prix Festiwalu WROSTJA, a także nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Podczas Festiwalu WROSTJA na scenie festiwalu obejrzeć można było zarówno rodzimych jak i zagranicznych mistrzów monodramu – obok Maćkowiaka wystąpili m.in. Jacek Poniedziałek, Krzysztof Gordon, Wiesław Komasa, Aleksander Rubinovas /Litwa/, Pip Utton /Anglia/, Peter Cizmar /Słowacja/ i Jurij Nevgamonnyj /Ukraina/.
• Również w październiku 2015 roku spektakl „AMOK” otrzymał II miejsce w plebiscycie portalu Łódź Jest Kulturą na Najlepszą Premierę Teatralną 2014/2015
• W lutym 2016 roku podczas 37. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju Kamil Maćkowiak wystąpił w podwójnej roli – jako juror i jako aktor w specjalnym, mistrzowskim pokazie najnowszego monodramu Fundacji Kamila Maćkowiaka – WRAKI.
W kwietniu 2016 roku zainaugurowalismy cykl spotkań pod nazwą „Goście Fundacji Kamila Maćkowiaka”. W ramach tego cyklu prezentować będziemy spektakle, na które naszym zdaniem warto zwrócić szczególną uwagę, jak również zapraszać do rozmów z interesującymi osobowościami ze świata kultury, sztuki i mediów. Cykl rozpoczęliśmy od nagrodzonego na wielu polskich i zagranicznych festiwalach monodramu w wykonaniu Wiolety Komar – DIVA.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA SEZON 2013-2016
• Z końcem października 2013 Fundacja Kamila Maćkowiaka została zaproszona do wzięcia udziału w projekcie organizowanym przez IKEA – „Każdy pluszak to historia. Pluszaki dla edukacji”.
Spośród nadesłanych zdjęć pluszaków każda z gwiazd została poproszona o napisanie dwuminutowej bajki, której bohaterem jest pluszak z wachlarza zabawek oferowanych przez IKEA. W kampanii udział wzięli: Jolanta Kwaśniewska, Małgorzata Foremniak, Robert Korzeniowski, Monika Kuszyńska, Renata Przemyk, Dorota Segda oraz Kamil Maćkowiak.
• W ramach inicjatywy Centrum KLUCZ i współpracy nawiązanej z Organizacją Inspro, Fundacja Kamila Maćkowiaka nagrała materiał do spotu radiowego z udziałem Kamila Maćkowiaka i Agnieszki Więdłochy.
• Fundacja współpracowała z Łódzkim Schroniskiem dla Zwierząt przy Marmurowej podczas akcji zachęcającej do czipowania zwierząt.
• Fundacja współpracuje także z Fundacją Dziewczynka z zapałkami.
• W maju Kamil Maćkowiak, jako Prezes Zarządu FKM był jedna z twarzy ogólnopolskiej kampanii reklamowej (wielkoformatowej) łódzkiego Muzeum Sztuki ms2.
• W czerwcu 2014 roku Fundacja została zaproszona do udziału w projekcie Łódź Zaangażowana. Podczas Festiwalu Zaangażowanych Łodzian, w OFF Piotrkowska mieliśmy możliwość spotkania się z publicznością i zaprezentowania zarówno dokonań jak i planów Fundacji. Nasze stoisko odwiedziło wielu Łodzian – mieli okazję obejrzenia licznych multimedialnych materiałów promocyjnych spektaklu DIVA SHOW oraz rezerwacji biletów na kolejne spektakle.
• We wrześniu 2014 roku Fundacja Kamila Maćkowiaka organizuje, finansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, bezpłatne szkolenia z zakresu wystąpień publicznych i komunikacji oraz doradztwa z zakresu zewnętrznych źródeł pozyskiwania środków, do których zaprosiła przedstawicieli 48 organizacji pozarządowych. Szkolenia podzielone są na 4 panele tematyczne: komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, tożsamość w organizacji, wystąpienia publiczne, doradztwo dotyczące zewnętrznego pozyskiwania środków. Cały blok szkoleń zakończy się w listopadzie 2014 roku.
• Już dwukrotnie – we wrześniu 2014 i we wrześniu 2015 roku – Fundacja była partnerem przy organizacji charytatywnego biegu biznesowego Łódź Business Run 2014 oraz Łódź Business Run 2015, który odbywał się jednocześnie w różnych miastach Polski. Celem tej wieloletniej inicjatywy jest pomoc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.
• W marcu 2015 roku Kamil Maćkowiak został ambasadorem, a Fundacja Kamila Maćkowiaka partnerem akademickiej akcji Uniwersytetu Łódzkiego Zostań Bohaterem Szpiku mającej na celu pomoc chorym na białaczkę.
• W czerwcu 2015 roku Fundacja Kamila Maćkowiaka wspierała Fundację Iskierka w walce o zdrowie i życie Fabianka Stopki, dwuletniego chłopczyka chorego na neuroblastomę – nawracający nowotwór złośliwy.