fbpx

Digitalizacja spektakli

Kiedy nie było jeszcze w telewizji aż tylu kanałów i kiedy o czymś takim jak Internet nikt jeszcze nie słyszał, Polska słynęła z Teatru Telewizji. Dostęp do kultury miał każdy, kto sobie tylko tego życzył, jak nasz kraj długi i szeroki.

Niestety, wraz z postępem techniki, wzrósł jedynie dostęp do kultury masowej zabierając teatrowi to, co jest dla niego najważniejsze, co stanowi jego istotę: kontakt z widzem. Tym, który mieszka daleko od teatru, tym, którego nie stać na bilet, tym, który nigdy w teatrze nie był lub tym, któremu w zabieganym, korporacyjnym świecie nie w głowie wieczory spędzane na oglądaniu spektakli.

Pierwszym projektem utrwalonym przez nas na taśmie filmowej jest jednak nie sam spektakl. Chcieliśmy pokazać teatr od kulis, teatr w procesie tworzenia. Tak powstał pełnometrażowy dokument „Projekt DIVA” ukazujący prace nad spektaklem „DIVA Show”, ale także skrawki prywatnego życia całej ekipy realizującej pierwsze dla nas tak duże przedsięwzięcie. Udało nam się pokazać coś bardzo ulotnego; coś, co zazwyczaj stanowi tajemnice i o czym nasi widzowie, oglądając gotowy spektakl, gdyby nie oko naszej kamery, nigdy by się nie dowiedzieli.

Odkąd przekonaliśmy się jak bardzo ważna to droga komunikacji z publicznością, zależy nam, by nasze spektakle docierały do jak największej ilości odbiorców, Wiążemy to też z misyjnością instytucji takiej jak nasza: propagowanie kultury jest dla nas celem nie tylko statutowym, ale i nadrzędnym.

Co sezon, ku Państwa zadowoleniu, proponujemy kilka premier, które nie zawsze będziemy mogli grać w aktualnym repertuarze. Dlatego tak bardzo zależy nam, by nie przepadły, by – wykorzystując współczesne nowinki techniczne – móc je dla naszych widzów rejestrować.

Tak stało się w tym roku z kultowym spektaklem „Niżyński”- to nasi widzowie właśnie, tak hojnie wspierając ten projekt, pokazali nam jak bardzo to dla nich istotne, by mieć swój ukochany spektakl na wyłączność, tylko dla siebie. Adaptacja telewizyjna Niżyńskiego” na DVD dostępna jest wraz z przepięknym (pełnym związanych z historią spektaklu zdjęć) albumem, który jest integralną częścią tego wydawnictwa.

Kiedy w naszym dorobku pojawi się więcej spektakli, uruchomimy podstronę ułatwiającą dostęp do wszystkich zrealizowanych produkcji. W planach – tych nieco odleglejszych – pozostaje także realizacja mini produkcji filmowych.

Wiele zatem przed nami, ale jedno możemy obiecać dołożymy wszelkich starań, by tego, co robimy zaskarbiając sobie uznanie naszych widzów, nie zatarł czas.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA