fbpx

Zadanie – Lekcja Niżyńskiego. Bezpłatne udostępnienie adaptacji spektaklu „Niżyński” i realizacja warsztatu o monodramach dla łodzian jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Celem zadania jest prezentacja kultowego, od początku związanego z Łodzią spektaklu „Niżyński” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z wybitną, wielokrotnie nagradzaną rolą Kamila Maćkowiaka dla szerokiej publiczności.

„Niżyński” Teatru Kamila Maćkowiaka to wielokrotny nagrodzony monodram. Po raz pierwszy pojawił się na scenie ponad 15 lat temu. Od tej pory zdobył kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych, grany był w trzech językach na najważniejszych scenach w Polsce i zagranicą, zdobył uznanie widzów i krytyków. Spektakl został stworzony na podstawie „Dzienników” Wacława Niżyńskiego, w których tancerz wraca do przeżyć, osób, stanów ducha, urojeń i wizji. Sceniczna opowieść i „bogu tańca” powstała ze strzępów zdarzeń, przywołanych postaci. Nie tylko relacje z Diagilewem – szefem baletu i kochankiem” – ale też zależności rodzinne – żona, córka, teściowa – niszczą go, pogłębiając obłęd.