fbpx

CUDOWNA TERAPIA

premiera: 18.11.2017czas trwania: 90 minutograniczenia: 12+

Twórcy

Autor:Daniel Glattauer
Tytuł oryginalny:„Die Wunderübung”
Tłumacz:Marek Szalsza
Reżyseria i scenografia:Waldemar Zawodziński
Opracowanie muzyczne:Kamil Maćkowiak
Kierownik produkcji:Joanna Dutkowska

Aktorów ubrała firma Joyvi.

O spektaklu

Joanna i Wiktor są małżeństwem od kilkunastu lat, mają dzieci, prowadzą ustabilizowane i dość przewidywalne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej, nie mają problemów finansowych. Niegdyś bardzo w sobie zakochani, dziś, dobiegając czterdziestki, są emocjonalnie wypaleni, sfrustrowani; zgrany zespół stanowią już tylko podczas kłótni. Zgodni są co do jednego – winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Na takim właśnie zakręcie życiowym trafiają na terapię. Cudowną terapię. Błyskotliwa przewrotność sztuki, w myśl zasady „lekarzu lecz się sam” pokazuje, że życie osobiste terapeuty jest równie splątane jak życie jego pacjentów. Sztuka w mistrzowski i bardzo atrakcyjny sposób, nierzadko komediowy, dotyka tych wszystkich problemów, dając w finale widzowi nieoczywiste zakończenie – szansę na emocjonalne katharsis jak i refleksję nad własnym życiem osobistym. Struktura spektaklu opiera się na błyskotliwych dialogach i nieoczywistych emocjonalnych woltach.

Aktorzy

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, w którym gra

Aktor, tancerz, reżyser, scenarzysta.

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

ZDJĘCIA

TRAILER

RECENZJE

Joannna Królikowska

TuŁódź.pl

Widoczny jest pulsacyjny rytm przedstawienia w jego pierwszej części – wybuchają kolejne kłótnie, by po chwili nastąpiły momenty pozornego spokoju. Bohaterowie rozchodzą się po sali jak bokserzy na ringu, każde w swój róg, by za moment rzucić się na siebie. Walka bywa czasami twarda, ale i… zabawna. Nie brakuje tu bowiem gry ze stereotypami żony i męża, komizmu słownego i sytuacyjnego. Joanna i Wiktor (Patrycja Soliman i Kamil Maćkowiak) są naprawdę wybuchową parą, zarówno pod względem kłótni, jak i miłości. Bo jak mówi sama bohaterka: „Lepiej trzy razy spłonąć, niż raz zamarznąć”.

Magdalena-Kuydowicz

Zwierciadło

Kolejny przykład solidnej i błyskotliwej teatralnej roboty Fundacji Kamila Maćkowiaka (…) Wystarczy trójka dobrych aktorów, którzy świetnie ze sobą współpracują na scenie… i chyba także nieźle się przy okazji sami tym bawią. Dobrze czują konwencję spektaklu opartego na przewrotnych dialogach, które prowadzą do nieoczekiwanej pointy – jak na dobrą farsę przystało (…) na autentyczności polega siła tego spektaklu. Kryzys w związku, brak umiejętności porozumienia – wszystko to dobrze znamy i rozumiemy, ale nie zawsze potrafimy się z tego śmiać. A warto. Serdecznie to przedstawienie polecam.

Monika Wolnicka

Teatr Dla Was

Kolejny raz Maćkowiak i Zawodziński łączą siły (…) Poprzeczka jest zawieszona wysoko, a inscenizacja z pewnością długo nie zniknie z afisza. Dialogi są niewątpliwie jedną z najmocniejszych stron przedstawienia (…), bawią publiczność do łez. Nie ma tu tanich żartów, jest za to dużo elegancji i inteligencji (…) niezwykle dynamiczna fabuła sprawia, że publiczność z zapartym tchem śledzi dalszy rozwój wypadków. Zwrotów akcji na pewno w „Cudownej terapii” nie brakuje. Finał inscenizacji to prawdziwy majstersztyk (…) Aktorskie trio spisało się rewelacyjnie (…) Dużą sztuką jest przygotowanie komedii, która szczerze bawi inteligentnymi żartami, a równocześnie porusza tematy istotne.

Izabella Adamczewska

Gazeta Wyborcza

W spektaklu jest wszystko, czego potrzeba do ambitnej rozrywki: dowcipny, przewrotny tekst i utalentowani wykonawcy. „Cudowna terapia” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego to dla par spektakl obowiązkowy.

Renata Sas

Express Ilustrowany

Komedia, na której naprawdę śmiech nie milknie, zabawa jest z klasą i refleksyjna, wyborne dialogi, tekst wykorzystany tak, by każdy zwrot wybrzmiał dopełniony dobrze pomyślanym gestem, aktorzy świetni.