fbpx

MĘŻCZYZNA Z RÓŻOWYM TRÓJKĄTEM

Przedpremiera: 09-10.07.2022czas trwania: 85 minutograniczenia: 18+

Twórcy

Tytuł:„MĘŻCZYZNA Z RÓŻOWYM TRÓJKĄTEM”
na podstawie książki Heinza Hegera pt:
„Mężczyźni z różowym trójkątem”
Scenariusz:
Reżyseria:
Wykonanie:
Kamil Maćkowiak
Kamil Maćkowiak
Kamil Maćkowiak
Tłumacz:Paweł Partyka
Reżyseria świateł:
Scenografia: 
Waldemar Zawodziński
Waldemar Zawodziński
Kostium:
Streaming:
Opracowanie muzyczne:
Konrad Zych
Radosław Ginter
Kamil Maćkowiak
Asystent reżysera: Anna Bednarek
Kierownik produkcji:
Kierownik techniczny:
Dźwięk:
Światło:
Foto:
Make up:
Grafika:
Joanna Dutkowska
Marek Wójcik
Rafał Chmielewski
Adam Zamana
Marta Zając-Krysiak
Joanna Wach
Dona Sołtysiak

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Łodzi.

UWAGA! Spektakl dla widzów o mocnych nerwach.

 

O spektaklu

„Mężczyzna z różowym trójkątem”- spektakl na podstawie książki Heinza Hegera pt; „Mężczyźni z różowym trójkątem” to wstrząsająca historia homoseksualisty, skazanego na mocy paragrafu 175 za kontaktu seksualne z osobą tej samej płci, na więzienie, a później 5 lat obozu koncentracyjnego…

Spektakl ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i bardzo wyraźne pokazanie, do czego może doprowadzić obojętność. Jak powiedział Marian Turski, „Obojętność może doprowadzić nagle do tego, że na was, na waszych potomków, “jakiś Auschwitz” nagle spadnie z nieba”. Teatr Kamila Maćkowiaka pragnie podkreślić, w sposób bezkompromisowy, że procesy, które doprowadziły do powstania planu eksterminacji homoseksualistów, są we współczesnym świecie boleśnie żywe.

Do dziś istnieją kraje, gdzie najwyższym wymiarem kary za kontakty homoseksualne jest kara śmierci, zapisana w systemach prawnych: Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Czeczenii, Iranu, Jemenu, Mauretanii, Somalii, Sudanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (z wyjątkiem emiratu Dubaj, gdzie za stosunek homoseksualny grozi 10 lat więzienia). Jeszcze liczniejsze są kraje, w których w istocie nie ma społecznego przyzwolenia dla inności, ze względów religijnych czy obyczajowych.

Inspiracją do powstania spektaklu jest głośna książka, która przełamała temat tabu ofiar homoseksualnych w czasie II Wojny Światowej. Osoby nieheteronormatywne to jedna z grup zapomnianych ofiar nazizmu, prześladowanych w Trzeciej Rzeszy, których przez lata nie upamiętniono.

Spektakl to zapis 5 lat życia bohatera, spędzonych w kilku obozach koncentracyjnych na blokach dla osób homoseksualnych, oznaczonych różowym trójkątem. Na potrzeby przesłania spektaklu został dopisany finał opowieści, który ukazuje niebezpieczne procesy odradzania się demonów w każdym człowieku, kiedy świat gubi się w szaleństwie.

Zadanie pt. Realizacja 6 bezpłatnych pokazów spektaklu „Mężczyzna z różowym trójkątem” na podstawie książki „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera dla mieszkańców Łodzi jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Wydawca książki Heinza Hegera pt. „Mężczyźni z różowym trójkątem”: Ośrodek KARTA.

Obsada

Kamil Maćkowiak

TRAILER

RELACJA Z PREMIERY

ZDJĘCIA

PLAKATY

RECENZJE

Monika Winciorek

Salon Kobiet

"Kamil Maćkowiak, w swym autorskim teatrze, z wysublimowaną precyzją dobrał temat, który w połączeniu z wiarygodną grą aktorską, pozwolił na nawiązanie cichej narracji z widzem. Kiedy wchodzisz na salę, pierwsze, co uderza, to scenografia. Rząd więziennych ubrań z naszywką w kształcie różowego trójkąta. Trójkąta oznaczającego ludzi drugiej kategorii – homoseksualistów. Główny bohater spektaklu, siedząc na podeście w kształcie podświetlonego trójkąta, głosem pełnym emocji i poruszenia opowiada historię człowieka ukaranego za orientację seksualną. Opowieść jest porażająca, wstrząsająca i budzi niezwykły wewnętrzny ból."

Kinga Zaborowska

Z Piątego Rzędu

"„Mężczyzna z różowym trójkątem” to najbardziej minimalistyczny monodram Maćkowiaka. Wyważony, pozbawiony charakterystycznej dla aktora ekspresji, a jednocześnie przejmujący do szpiku, bo zagrany tak naturalnie (...). Ten spektakl osiada na klatce piersiowej, jak wielki, czarny ptak, chcący z niej wyrwać serce, a Maćkowiak wzbija się na absolutne wyżyny aktorstwa, poruszając sumienia jedynie głosem i wyrazem, coraz smutniejszych i coraz bardziej pustych, oczu Jego bohatera."