fbpx

TOTALNIE SZCZĘŚLIWI

Plakat do spektaklu
premiera: 31.12.2011czas trwania: 120 minutograniczenia: 16+

Twórcy

Autor:Silke Hassler
Tytuł oryginalny:„Total Glücklich”
Tłumacz:Aleksander Berlin
Reżyseria:Jacek Filipiak
Scenografia:Waldemar Zawodziński
Opracowanie muzyczne:Kamil Maćkowiak
Kierownik produkcji:Anita Żytczak

Aktorkę ubrała Teresa Kopias. Aktora ubrała firme Joyvi.

O spektaklu

Ewa Audykowska-Wiśniewska i Kamil Maćkowiak to duet bardzo zgrany, sprawdzony, który przypomina się widzom w rolach zbliżających się do czterdziestki przedstawicieli pokolenia pełnego kompleksów, nie radzącego sobie ani z samotnością, ani z upływem czasu, ani też z lękiem przed dorosłością. Życiem obojga steruje poczucie niespełnienia i nieustanna gonitwa za przemijającą nieuchronnie młodością. „Są młodzi i piękni, na drodze do tego, by być szczęśliwi. Ale czy tak jest naprawdę? Czy pragnąc bliskości potrafią pielęgnować uczucia?” (Renata Sas, „Express Ilustrowany”).
 
Ona jest aktorką pracującą w seks telefonie, on błyskotliwym i inteligentnym pisarzem, który jednak niczego nie wydał i wciąż utrzymują go rodzice. On przychodzi pożyczyć prezerwatywy – tak zaczyna się pełna zwrotów akcji, zabawnych dialogów i seks-telefonów w tle, akcja z happy endem na miarę XXI wieku… Toczy się opowieść z miłością w tle, jest zabawnie i refleksyjnie (Renata Sas, „Express Ilustrowany”). Opowieść bardzo realistyczna, pokazująca jak trudno w dzisiejszych czasach o prawdziwą relację, o intymność i jak wielką rolę przed odrzuceniem odgrywa strach.
 
Na oryginalność spektaklu wpływa też zapewne osoba reżysera. Jacek Filipiak, bo o nim mowa, jest reżyserem filmowym, co jest nie bez znaczenia jeśli chodzi o sposób pracy z aktorami i prowadzenie granych przez nich postaci.
 
„Istotność poruszanych tematów nie stanowi dla widzów przeszkody, bowiem „dynamiczne, /…/przepełnione humorem dialogi, sprawiają, że sztuka /…/do końca trzyma w napięciu, nie nuży”.
 
Spektakl skłania do tego, by zadać sobie kilka ważnych pytań…
  • Czym jest miłość?
  • Czy ma swój termin do spożycia?
  • Czy w ogóle warto w nią wierzyć?
  • Czy w dzisiejszych czasach istnieje intymność?
 …i zarazem przynosi refleksję, że „totalnego szczęścia nie osiągniemy nigdy. Pocieszające jest to, że totalne zadowolenie także jest niemożliwe. Warto jednak wybrać się do teatru i spróbować. A nuż się uda” (Katarzyna Smyczek, Teatralia).

Aktorzy

Aktor, tancerz, reżyser, scenarzysta.

Aktorka Teatru Jaracza w Łodzi, w którym występuje między innymi w spektaklach

ZDJĘCIA

WIDEO

RECENZJE

Renata Sas

Express Ilustrowany

„Jest śmiesznie i ponuro. Reżyser Jacek Filipiak (postawił na tekst i aktorów) w groteskowo-komediową formę ubiera kolejne przymiarki bohaterów do bycia szczęśliwym.”

Łukasz Kaczyński

Dziennik Łódzki

„Humor ten rodzi śmiech lekki, ale nie pusty.”

Magdalena Stefańska

Plaster Łódzki

„(…), to doskonała komedia opowiadająca współczesną historię miłosną. (…) Totalnie szczęśliwi przyciągają kunsztownym aktorstwem, swobodnym poczuciem humoru, a przede wszystkim… realizmem.”

Zofia Snelewska-Stempień

Dziennik Teatralny

„(…) udało się stworzyć ciekawe przedstawienie, w którym z humorem i lekkością potraktowane są poważne…”