Jesień pełna wydarzeń w Muzeum Miasta Łodzi
Jesienią Muzeum Miasta Łodzi przygotowało bogaty program wydarzeń skupiony wokół trwającego jubileuszu 120-lecia pałacu, 600-lecia Łodzi oraz roku Pawła Kleckiego. Sala Lustrzana wypełni dźwiękami muzyki barokowej i muzyki Łodzi.
W 2023 roku przypada 50. rocznica śmierci Pawła Kleckiego. Z tego powodu na wniosek MMŁ, przy poparciu Akademii Muzycznej w Łodzi Rada Miejska w Łodzi ogłosiła go patronem roku. Punktem centralnym obchodów jest pierwsza wystawa „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” – po raz pierwszy prezentująca całościowo życie i twórczość tego kompozytora, skrzypka i światowej sławy dyrygenta.
Urodzony w 1900 roku w rodzinie robotniczej Klecki od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Dorastał w prężnie rozwijającym się łódzkim środowisku artystycznym i w wieku zaledwie 14 lat został członkiem Orkiestry Symfonicznej w Łodzi. Początek lat 20. to dla Kleckiego wyjazd do Berlina, gdzie kontynuował naukę oraz zadebiutował jako dyrygent i kompozytor. Duże piętno odcisnęła na nim II wojna światowa, po której nigdy nie wrócił do działalności kompozytorskiej. Po 1945 roku osiadł na stałe w Szwajcarii, której obywatelstwo posiadał.
Na wystawie „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” dowiemy się więcej nie tylko o tytułowej postaci, ale także o pokoleniu łódzkich artystów, którzy rozpoczynali swoje kariery w Łodzi, a dziś są postaciami ikonicznymi. Mowa tu o Aleksandrze Tansmanie, Julianie Tuwimie oraz Arturze Rubinsteinie. W latach 20. XX wieku Klecki, Tansman i Tuwim niczym trzej muszkieterowie wspólnie wyruszyli na podbój Warszawy. Mimo że wielka historia rozdzieliła ich w sensie geograficznym, ich losy cały czas się stykały. Dla każdego z nich Łódź stanowiła punkt odniesienia, do którego każdy z wielkich artystów wracał na swój sposób.
Na ekspozycji zaprezentowane są obiekty znajdujące się w zbiorach MMŁ oraz wypożyczone z instytucji krajowych i zagranicznych. Zwiedzający będą mogli między innymi zobaczyć budzik przywieziony z Paryża, rękopisy powstałe w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, batuty, których używał podczas pracy ze szwajcarską orkiestrą oraz kolekcjonerskie płyty winylowe z Ameryki, programy koncertów z udziałem Kleckiego, jego listy do przyjaciół. Łącznie ponad 150 obiektów uzupełnionych przez reprodukcje, wydruki i nagrania, pozwalające zanurzyć się w świecie Kleckiego. To pierwsza taka okazja, aby zobaczyć tak obszerny zbiór pamiątek po wielkim muzyku, będący jednocześnie świadectwem rozwoju kultury muzycznej w Łodzi.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 marca 2024 roku. Przez cały okres trwania będą towarzyszyły jej oprowadzania, promocja książki poświęconej Pawłowi Kleckiemu, wydarzenia dla rodzin oraz koncerty. Muzyka zresztą regularnie rozbrzmiewa na salonach Pałacu Rodziny Poznańskich. Co miesiąc odbywają się organizowane wspólnie z Fundacją im. S. Liszewskiego koncerty z cyklu „Muzyka Łodzi”. Najbliższy, zatytułowany „Polska muzyka fortepianowa na cztery ręce” już 28 października o godzinie 16:30. „Pamięci łodzian” zostanie poświęcony koncert 26 listopada o godzinie 16:30. Muzycznie rok zakończy „Muzyka Kwiatów polskich”. W programie koncertu, który odbędzie się 17 grudnia, znajdą się piosenki do słów Juliana Tuwima w aranżacji Witolda Janiaka.
To jednak nie wszystkie muzyczne wydarzenia w Pałacu Rodziny Poznańskich. W jesienne wieczory sala lustrzana wypełni się dźwiękami muzyki barokowej. Koncerty odbędą się 27 października o godzinie 18:00 oraz 19 listopada o godzinie 17:00. Melomani usłyszą utwory muzyki dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble, w jej skład wchodzą profesjonalni muzycy grający na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach, którzy specjalizują się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.
MMŁ w 2023 roku świętuje 120-lecie istnienia Pałacu Rodziny Poznańskich. Z tej okazji w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca punktualnie o 12:00 odbywają się oprowadzania pod hasłem „Zapraszamy na salony”. To doskonała okazja do odkrycia tajemnic Pałacu Rodziny Poznańskich oraz zmian na ekspozycji. W których pomieszczenia możemy oglądać meble, należące do rodziny Poznańskich? Jaka jest historia tapety w pokoju karcianym? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych zdradzą podczas niedzielnych oprowadzań przewodnicy z działu edukacji. Zapisy na to wydarzenie są prowadzone pod numerami telefonu: 692 926 319 i 42 307 13 82.
Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń organizowanych przez Muzeum Miasta Łodzi znajduje się na stronie muzeum-lodz.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi.