fbpx

Teatr w czasach pandemii

W czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem cierpią nie tylko firmy i przedsiębiorstwa. Także instytucje kulturalne, zwłaszcza te bez stałej dotacji, walczą o przetrwanie i próbują znaleźć nowe sposoby na komunikację ze swoimi widzami.

Nie inaczej dzieje się w Teatrze Fundacji Kamila Maćkowiaka, którego spektakl „Śmierć i dziewczyna” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego jeszcze niedawno inaugurował działalność nowego miejsca na mapie kulturalnej Łodzi – Sceny Monopolis.

Niestety, ze względu na panującą wokół sytuację, kolejne spektakle musiały zostać odwołane. Nie powrócił planowany na cztery ostatnie pokazy kultowy, nagrodzony kilkunastoma nagrodami, monodram Kamila Maćkowiaka „Niżyński”, nie została zagrana komediowa, sprzedana na marzec w nadkompletach, „Cudowna terapia”, na którą widzowie bardzo czekali. Nie odbyły się także kwietniowe pokazy wspomnianego spektaklu „Śmierć i dziewczyna”. Została również przełożona na późniejszy termin, bardzo oczekiwana przez sympatyków Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka, zaplanowana na maj, premiera monodramu „KLAUS – obsesja miłości”, na podstawie kontrowersyjnej biografii aktora-seksoholika Klausa Kinskiego.

Nie przyglądamy się całej sytuacji biernie i jak wiele innych instytucji kulturalnych, próbujemy odnaleźć w nowej, dla wszystkich bardzo trudnej, sytuacji. Dwukrotnie już (drugi raz na prośbę widzów) Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka na swoim kanale na YouTube transmitował dawno nie grany monodram „AMOK” – w sumie obie transmisje obejrzało i entuzjastycznie przyjęło prawie 2000 osób. Niektórzy z widzów zdecydowali się zasilić konto Fundacji, mimo, że transmisje były całkowicie bezpłatne. W czasie pandemii pokazaliśmy także kulisy powstawania spektaklu „DIVA Show” – pełnometrażowy film „Projekt DIVA”.

Kolejny pomysł Fundacji to przesunięcie sezonu teatralnego na lato – dostępny jest już repertuar od czerwca do sierpnia. Latem zostanie zaprezentowany nie tylko odwołany w marcu i kwietniu „Niżyński”. Kamil Maćkowiak zagra bowiem jeszcze dwa swoje monodramy – pierwszy, który wyprodukowała jego Fundacja, „DIVA Show” będący historią bohatera z osobowością borderline, który na jeden wieczór staje się Tiną Turner, oraz premierowy „KLAUS – obsesja miłości”. Dodatkowo zaplanowane są jeszcze dwa pokazy przedpremierowe tego tytułu – 29 i 30 sierpnia, po których odbędzie się spotkanie z odtwórcą roli tytułowej i dyskusja na temat obejrzanego na scenie materiału jeszcze przed oficjalną, październikową premierą. Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka zakończył także zrzutkę, w ramach której 323 darczyńców wsparło nasze działania. Po raz kolejny widzowie udowodnili nam, że możemy liczyć na wsparcie i wierną, oddaną publiczność, która nie tylko czeka na nasz powrót, ale także pomaga przetrwać ten najtrudniejszy w czasie całej naszej działalności czas.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA