fbpx

Zombi

premiera: 20.11.2021
czas trwania: 90 minut
ograniczenia: 16+
Kategorie: ważny przekaz

OBSADA

Kamil Maćkowiak
Mateusz Rzeźniczak
Karol Puciaty
Lady Brigitte
Lukrecja

Opis spektaklu

Główni bohaterowie spektaklu to trzej ambitni, ale nie narzekający na zbyt wiele propozycji zawodowych aktorów (w tych rolach Karol Puciaty, Mateusz Rzeźniczak i Kamil Maćkowiak). Postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i napisać scenariusz do hollywoodzkiego, kasowego hitu kinowego. Wśród pomysłów na film pojawiają się oni – zombi XXI wieku. Kim „oni” są? Przed czym uciekają? Czego się boją?

„Zombi” (reż. Waldemar Zawodziński) to niezwykła tragifarsa z elementami stand-upu opowiadająca o uchodźcach i zadowolonych z siebie Europejczykach, dedykowana widzom, którzy o ważnych problemach współczesności chcą rozmawiać w przewrotny i niekonwencjonalny sposób. Atrakcyjny formalnie dramat pokazuje zjawisko uchodźctwa z wielu różnych perspektyw, dając tym pełny obraz złożoności problemu. Autor (Christian Lollike) odważnie i bezkompromisowo demaskuje lęki, pogubienie, obojętność, a nawet okrucieństwo obywateli Unii, a także ból, strach, desperację i… bezwzględność uchodźców.

To, co powstaje na scenie, to obraz parodii lęku przed obcymi i strachu o utratę tego, co nasze rodzinne i kulturowe. Twórcy stawiają pytania, na które w obliczu aktualnych problemów musimy odpowiedzieć sobie wszyscy: czy empatia i wrażliwość to wciąż aktualne wartości? Czy zobojętnieliśmy na otaczające nas dramaty i trudne wybory? Czy stajemy się coraz bardziej zamknięci na drugiego człowieka, a może wręcz odwrotnie?

Forma stand-upu zakłada rozbawienie publiczności, dlatego ten utwór nie stroni od elementów komizmu. To czyni tę sztukę jeszcze bardziej dotkliwą, jeszcze bardziej okrutną. Czarny dowcip paradoksalnie bardzo celnie ukazuje naszą bezradność wobec problemu uchodźctwa. Tekst Lollike’a, poruszając temat boleśnie dotykający nas wszystkich, jest jednocześnie papierkiem lakmusowym europejskiego zakłamania. Jest diagnozowaniem choroby Starego Kontynentu.

Zadanie “Przygotowanie pokazu przedpremierowego spektaklu teatralnego “Zombi” oraz panelu dyskusyjnego poruszającego temat uchodźctwa w ramach rezydencji artystycznych na terenie Miasta Łodzi” zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Autor: Christian Lollike
Tytuł oryginalny: „Living Dead eller Monsters of Reality”
Tłumacz: Paweł Partyka
Reżyseria: Waldemar Zawodziński
Scenografia: Waldemar Zawodziński
Choreografia: Mateusz Rzeźniczak
Kierownik produkcji: Anita Żytczak

ZOBACZ TRAILER

PLAKATY

ARTYKUŁY NA TEMAT SPEKTAKLU

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA